TÜFAD
ANASAYFA
GENEL MERKEZ
TARİHÇE
ŞUBELER
HABER ARŞİVİ
KURSLAR
EĞİTİM
BİLGİ BANKASI
E-DERNEK
İLETİŞİM
Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği
Misyonumuz
Ülkemiz antrenörlerinin eğitimli, rekabet gücü yüksek, etik değerlere bağlı, bilim ve teknolojiden üst düzeyde faydalanan, standart birliği sağlamış faaliyet ve uygulamaları ile güven veren bireyler olmasını sağlayarak; spor ahlakı ve futbol kültürünün gelişmesine katkı sağlamaktır.

Vizyonumuz
Uluslararası düzeyde her yönüyle örnek alınan antrenörlerin var olduğu bir TÜRKİYE…


Kalite Politikamız

Üyelerimizin ve tüm paydaşlarımızın memnuniyetini önemseyen, etik kurallara bağlı, üyelerimizin bilgi ve birikimlerini sürekli geliştirerek, kalite sisteminin sürekli olmasını sağlamaktır.

Etik Değerlerimiz

Futbolda eşitlik, adalet ve şeffaflık anlayışını benimseyen, hoşgörü sahibi, eleştirel ve sorgulayıcı bakış açısına sahip, paylaşımcı, araştırıcı, mesleki ve kurumsal sorumluluğa sahip, futbol bilgisi ve değerleri konusunda toplumu aydınlatan, paydaşları ile etkileşim içerisinde hedeflere ulaşmayı kendine ilke edinmiştir.

Site İçi Arama
Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği 
Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği
Ziyaretçi Bilgileri
İsmet Karababa'ya Bir Onur Daha 26-04-2018
İsmet Karababa
Geri
İleri

Habertürk Gazetesi Spor Yazarı  Atilla Türker'in, Konya Şube Başkanımız İsmet Karababa  İle ilgili kaleme aldığı 26 Nisan 2018 tarihli yazısı aşağıdadır.

TÜFAD Genel Merkezi olarak Konya Şube Başkanımız İsmet Karababa'yı bir kez daha kutlarken, Sayın Atilla TÜRKER'e  konuya gösterdiği duyarlıllık için çok teşekkür ederiz.

Orkide ve bataklık!
 

Yıl 1982... Ocak ayının 15’i...

Konya 1. amatör kümede kader maçı oynanıyor. Derbentspor ile Çumraspor arasında... Yenilen takım küme düşecek.

Maçın 41. dakikası... Derbentspor kalesi önünde bir karambol oluyor. Bayram vuruyor, kaleci İsmet dokunuyor. Top çizgi üstünde dolanıyor. Eller havaya kalkıyor. Çumrasporlu futbolcular “Goooll” diye bağırıyor. Derbentsporlu oyuncular “Top çizgiyi geçmedi” diye haykırıyor. Saha karışıyor. Hakemin etrafı sarılıyor. Hakem Sabri Demir “Ben de göremedim” diyor. Herkes birbirine bakıyor. Hakem formülü buluyor:

- “Kaleci İsmet’e soralım... O bize doğruyu söyler.”

Hakem soruyor:

- “İsmet, gol mü, değil mi?”

İsmet tereddütsüz cevaplıyor:

- “Hocam, çizgiyi geçti, kurtaramadım.”

Demir gol kararını veriyor.

Devre oluyor... Derbentsporlu futbolcular “Yaktın bizi” diye İsmet’in etrafını sarıyor. Kulüp Başkanı Erol Kişnişçi, “Önemli olan dürüstlüktür. İsmet’i kutluyorum” diyor.

Karşılaşma 1-0 sona eriyor. Derbentspor küme düşüyor.

Konya İl Spor Müdürü Bahtiyar Demir, bu olayı Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’ne (TMOK) bildiriyor. Komite, İsmet Karababa’yı ödüllendiriyor. Ayrıca UNESCO’ya bir yazı gönderiliyor. UNESCO da gereğini yapıyor. Modern olimpiyatların kurucusu Baron Pierre de Cobertin adına ilk kez düzenlenen Fair-Play Ödülü İsmet Karababa’ya veriliyor. Dünyadaki 163 ülkenin adayları arasından sıyrılan Karababa, bu ödülü kazanan ilk insan olmanın onuru ile tarihe geçiyor. Karababa, ödülünü Paris’te alıyor.

Ve ardından... Karababa futbolculuğu bırakıyor. Zeki, çevik ve ahlaklı sporcular yetiştirebilmek için antrenörlüğe başlıyor. Konyaspor altyapısında çalışıyor. Milli takımlara çok sayıda oyuncu kazandırıyor. Görev yaptığı 5 yıl içinde Konyaspor genç takımı 4 kez şampiyon oluyor. Daha da önemlisi, Konyaspor genç takımı aralıksız 84 maçta hiç kırmızı kart görmüyor. TMOK, bu pırıl pırıl gençleri “ülkemizin örnek takımı” ilan ediyor. Ve ardından yine UNESCO devreye giriyor. UNESCO da “Dünyada örnek takım” seçiyor. Paris’te düzenlenen muhteşem ödül töreninde İsmet Karababa’nın adı anons ediliyor. “Dünyanın en centilmen futbolcusu, dünyanın örnek takımını yarattı” deniliyor. Salonda bulunan herkes ayağa kalkıyor, Karababa alkışlar arasında bu şahane ödülü alıyor.

Bu ödülden 2 yıl sonra... Karababa’nın Konyaspor’daki görevine son veriliyor. Hiçbir gerekçe gösterilmiyor. Normal şartlar altında heykeli dikilmesi gerekirken... Konya’daki bazı cambazların uğraşı sonucu işini kaybediyor.

Fakat şu var. Konyaspor Kulübü’nün kadir kıymet bilmez malum yöneticilerine karşın, Konya’daki antrenörler gerekli duyarlılığı gösteriyor. İsmet Karababa, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği’nin Konya Şubesi başkanlığına seçiliyor. Halen de bu koltukta büyük bir onurla oturuyor.

 ★

Hani, demem o ki... Ülkemizde bir zamanlar böyle futbolcular da vardı... Ve tabii “Önemli olan doğruluktur, dürüstlüktür” diyen kulüp başkanları da vardı.
Okunma Sayısı: 4288

Bu Habere Yorum Yap


Habere Yapılan Toplam 0 Yorumu Göster

Benzer Haberler

Milli Takımımıza Başarılar Dileriz

 A Milli Takımımızın Çek Cumhuriyeti ile 10 Ekim Cuma günü oynayacağı UEFA EURO 2016 
Grup Eleme karşılaşmasını İsveçli JonasEriksson yönetecek.

Başsağlığı

 Trabzonspor Kulübü kurucularından ve ilk başkanı olan Ali Osman Ulusoy un vefatını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

3000 Çocuğumuz Milli Takım Antrenörleri Tarafından İzlendi

 TFF-TÜFAD Ortak projelerinden olan 1999-2000-2001 doğumlu futbolcu seçmeleri TÜFAD Şubeleri organizasyonunda başarıyla gerçekleşti.26 Ağustos 2014-11 Eylül 2014 tarihleri arasında yapıl..  »»

Antrenör Kurs Başvuru Sistemi Açıldı

 
Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) Resmi internet sitesinden yapılan açıklama aşağıdadır.
Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği
Web Sayfamızı Nasıl Buldunuz ? 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği'ne aittir.