TÜFAD
ANASAYFA
GENEL MERKEZ
TARİHÇE
ŞUBELER
HABER ARŞİVİ
KURSLAR
EĞİTİM
BİLGİ BANKASI
E-DERNEK
İLETİŞİM
Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği
Misyonumuz
Ülkemiz antrenörlerinin eğitimli, rekabet gücü yüksek, etik değerlere bağlı, bilim ve teknolojiden üst düzeyde faydalanan, standart birliği sağlamış faaliyet ve uygulamaları ile güven veren bireyler olmasını sağlayarak; spor ahlakı ve futbol kültürünün gelişmesine katkı sağlamaktır.

Vizyonumuz
Uluslararası düzeyde her yönüyle örnek alınan antrenörlerin var olduğu bir TÜRKİYE…


Kalite Politikamız

Üyelerimizin ve tüm paydaşlarımızın memnuniyetini önemseyen, etik kurallara bağlı, üyelerimizin bilgi ve birikimlerini sürekli geliştirerek, kalite sisteminin sürekli olmasını sağlamaktır.

Etik Değerlerimiz

Futbolda eşitlik, adalet ve şeffaflık anlayışını benimseyen, hoşgörü sahibi, eleştirel ve sorgulayıcı bakış açısına sahip, paylaşımcı, araştırıcı, mesleki ve kurumsal sorumluluğa sahip, futbol bilgisi ve değerleri konusunda toplumu aydınlatan, paydaşları ile etkileşim içerisinde hedeflere ulaşmayı kendine ilke edinmiştir.

Site İçi Arama
Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği 
Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği
Ziyaretçi Bilgileri
Futbola Dönüş Öneri Protokolü'nün Güncellenen Maddeleri 28-05-2020
Futbola Dönüş Öneri Protokolü
Geri
İleri

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 12 Haziran'da yeniden başlayacak olan Süper Lig için daha önce ilan ettiği 'Futbola Dönüş Öneri Protokolü'nde değişikliğe gitti.

TFF doktorların sorumluluğu konusunda düzenleme yaptı. TFF, Futbola Dönüş Öneri Protokolü'nde doktorlardan gelen tepkiler üzerine bazı değişiklikler yaptı. Bir önceki yayınlanan protokolde pozitif vakaların sorumluluğunun takım doktorları ve idari direktörlere verilmesi tepkilere neden olmuştu. Yapılan değişiklikle 'sorumluluk' kelimesinin yerini 'yönetim' kelimesi yazıldı. Böylece vakaların oluşmasında doktorlara yüklenmek istenen hukuki sorumluluk da ortadan kalkmış oldu. Son güncellenen protokolde 12. sayfada bulunan “Bu alanlar birer bir yoğun temas riskinin olduğu alanlardır ve SORUMLULUĞU öncelikle Medikal Departmana, sonrasında da Tesis Müdürü’ne aittir” cümlesi Bu alanlar birebir yoğun temas riskinin olduğu alanlardır ve bu alanların YÖNETİMİ öncelikle Medikal Departman’da, sonrasında da Tesis Müdürü’ndedir” şeklinde değiştildi. 
'Birlikte yapmalıdır' denildi
Yine 20. sayfada yazılı olan “Bu testlerin yönetiminde Sorumluluk İdari Direktör ve Takım Doktoru’nundur. Bu testlerin başlangıç tarihi zaman çizelgesinde belirtilmiş olup, HD Evre 1’in sonu en uygun zaman olarak düşünülmüştür. Bu sürecin başlatılabilmesi için İdari Direktör’ünöncelikle İl Sağlık Müdürlüğü olmak üzere tüm testlerin aynı merkez tarafından yürütülebilmesi adına gerekli görüşmeleri, planlamaları ve anlaşmaları yapması gerekmektedir” cümlesi de “Bu testlerin yönetimini İdari Direktör ve Takım Doktoru birlikte yapmalıdır” cümlesiyle değiştirildi.
Antikor testleri PCR ile kombine

Protokolün 20. sayfada yer alan 10 maddeye yeni bir madde daha eklendi. Dokuzuncu madde olarak koyulan bu yeni cümle “Antikor testleri, gerekli durumlarda her müsabaka öncesi yapılacak PCR testleri ile de kombine edilebilir” şeklinde yer aldı. 22. sayfada bulunan “Test günü organizasyonu ve düzeninden takım doktoru ve idari menajer sorumludur” şeklindeki metnin yerini “Test günü organizasyonu ve düzenini takım doktoru ve idari menajer yürütecektir” cümlesi aldı.
Doktora 'sorumluluk' muafiyeti
33. sayfadaki “Pozitif test senaryosunun yönetiminde ana sorumluluk Takım Doktoru’nda, sonrasında Tesis Müdürü ve İdari Direktör’dedir” cümlesinin yerine “Pozitif test senaryosunun yönetimini Takım Doktoru, Tesis Müdürü ve İdari Direktör birlikte yapacakır” yazıldı. Protokolün 36. sayfasında bulunan “Test planlaması sorumluluğu Takım Doktoru ve İdari Direktör’de olup, test günü organizasyonu Tarama Testi yönetimi ve bir önceki senaryoda belirtilen kurallar ve önergeler çerçevesinde tamamlanacaktır” şeklinde yazılı olan metin ise “Test planlamasi Takim Doktoruve İdari Direktör koordinasyonunda yapılacak olup, test günü organizasyonu Tarama Testi yönetimi ve bir önceki senaryoda belirtilen kurallar ve önergeler çerçevesinde tamamlanacaktır” olarak düzeltildi.
Bakanlık kararları geçerli
Bir önemli değişiklik de protokolün geçerliliği konusunda yapıldı. Güncellenen protokole şu ibare eklendi: "Bu protokolün İçişleri Bakanlığımızın ve Sağlık Bakanlığımızın pandemi ile ilgili aldığı karar, yaptığı açıklama, genelge ve rehberleri ile çelişmesi halinde geçerli olan hiç kuşku yok ki bakanlıklarımızın konuyla ilgili kararlarıdır."
Akredite olan 2 gün önce test yaptıracak

Öneri Protokolü Müsabaka Dönemi Stadyum Yönetimi bölümü sayfa 43’e ise yeni bir cümle eklendiği görüldü. Daha önceki yayınlanan metinde yer almayan “Akredite olacak herkesin müsabakadan 2 gün önce PCR ve Antikor testi yaptırmış olması ve sonuçları müsabaka günü düzenlenen eşgüdüm toplantısına kadar federasyon yetkilisine bildirmiş olması gerekmektedir” protokole eklendi.
Hakeme mesafede 'diyalog' kriteri geldi
46. sayfada yer alan Genel Maç Operasyonu bölümünde yer alan 17 maddenin ikisinde değişikliğe gidildi.
Madde 3 Eski:
Maç esnasında oyuncular ve teknik ekip hakeme en fazla 2 metre yaklaşabilecektir.
Madde 3 Yeni:
Maç esnasındaki diyaloglarda oyuncular ve teknik ekip hakeme en fazla 2 metre yaklaşabilecektir.
'Top saha dışına çıkarsa' şartı
Madde 5 Eski:
Nerede olursa olsun topa eldivensiz herhangi bir temas olursa top dezenfekte edilmelidir.
Madde 5 Yeni:
Saha dışına çıkan topa eldivensiz herhangi bir temas olursa top dezenfekte edilmelidir. Önceki protokolde yer alan 'El Dezenfektanı' kelimelerinin 'El Antiseptiği' olarak düzeltildiği de görüldü.

Kaynak: Hüseyin Özkök-Ajansspor Özel

Güncellenen Protokol İçin Tıklayınız..
Okunma Sayısı: 374

Bu Habere Yorum Yap


Habere Yapılan Toplam 0 Yorumu Göster

Benzer Haberler

Milli Takımımıza Başarılar Dileriz

 A Milli Takımımızın Çek Cumhuriyeti ile 10 Ekim Cuma günü oynayacağı UEFA EURO 2016 
Grup Eleme karşılaşmasını İsveçli JonasEriksson yönetecek.

3000 Çocuğumuz Milli Takım Antrenörleri Tarafından İzlendi

 TFF-TÜFAD Ortak projelerinden olan 1999-2000-2001 doğumlu futbolcu seçmeleri TÜFAD Şubeleri organizasyonunda başarıyla gerçekleşti.26 Ağustos 2014-11 Eylül 2014 tarihleri arasında yapıl..  »»

Antrenör Kurs Başvuru Sistemi Açıldı

 Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) Resmi internet sitesinden yapılan açıklama aşağıdadır.

Fatih Terim basın toplantısı düzenledi

 Riga'daki Skonto Stadı'nda oynanan Letonya-Türkiye maçın ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Letonyalı bir gazetecinin d..  »»
Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği
Web Sayfamızı Nasıl Buldunuz ? 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği'ne aittir.