TÜFAD
ANASAYFA
GENEL MERKEZ
TARİHÇE
ŞUBELER
HABER ARŞİVİ
KURSLAR
EĞİTİM
BİLGİ BANKASI
E-DERNEK
İLETİŞİM
Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği
Misyonumuz
Ülkemiz antrenörlerinin eğitimli, rekabet gücü yüksek, etik değerlere bağlı, bilim ve teknolojiden üst düzeyde faydalanan, standart birliği sağlamış faaliyet ve uygulamaları ile güven veren bireyler olmasını sağlayarak; spor ahlakı ve futbol kültürünün gelişmesine katkı sağlamaktır.

Vizyonumuz
Uluslararası düzeyde her yönüyle örnek alınan antrenörlerin var olduğu bir TÜRKİYE…


Kalite Politikamız

Üyelerimizin ve tüm paydaşlarımızın memnuniyetini önemseyen, etik kurallara bağlı, üyelerimizin bilgi ve birikimlerini sürekli geliştirerek, kalite sisteminin sürekli olmasını sağlamaktır.

Etik Değerlerimiz

Futbolda eşitlik, adalet ve şeffaflık anlayışını benimseyen, hoşgörü sahibi, eleştirel ve sorgulayıcı bakış açısına sahip, paylaşımcı, araştırıcı, mesleki ve kurumsal sorumluluğa sahip, futbol bilgisi ve değerleri konusunda toplumu aydınlatan, paydaşları ile etkileşim içerisinde hedeflere ulaşmayı kendine ilke edinmiştir.

Site İçi Arama
Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği 
Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği
Ziyaretçi Bilgileri
Dilber: Ülkede Futbolu Bitirmeyelim 23-05-2018
Dilber: Ülkede Futbolu Bitirmeyelim
Geri
İleri

Genel Başkanımız İsmail Dilber, Zorunlu Bölgesel Antrenör Gelişim Seminerleri kapsamında Mersin Şubemizin seminerine katıldı.

Genel Başkanımız seminerin açılışında yaptığı konuşmada " Çocuklara ve gençlere her şeyden önce futbolun efendiliğini, centilmenliğini, arkadaşlığını ve güzelliğini sunmaları gerektiğini vurgulayarak, "Bizim yapacağımız iş bizden sonraki insanlara iyi futbol bırakmaktır. Eğer biz kötülükleri, çirkinlikleri büyütürsek dernekse dernek, futbolsa futbol, ülkeyse ülke yok olur. Ülkede futbolu bitirmeyelim" dedi.

 Başkan İsmail Dilber, Türkiye’de ilk kez böyle bir tablo ile karşılaştıklarını söyleyerek, eğitimin organizasyonunu yapan herkese teşekkür etti. Seminerin hedefinin beraber olmak olduğunu kaydeden Dilber, “Beraber olmakla birlikt burada bilgiler almaktır. Bu bilgiler ışığında da size bir cümle, 3 cümle, 5 cümle bir şeyler çıkar ve o size ışık tutar. O ışıkla da siz yolunuza gidersiniz. Burada söylenmiş sözler sizi çok etkiler. O sözlerle çıktığınız yolda yeni bir şeyler daha öğrene öğrene hedeflere varırsınız. Bu yaptığınız iş tecrübe, bilgi, beceri, mantık, akıl hepsi işin içinde. Belki bugün hepinizin dertli olduğu konular vardır” diye konuştu.

“DAMDAN DÜŞER GİBİ ANTRENÖR OLUNMAZ”

Her sporcunun formayı çıkartıp, eşofman giydiğinde antrenör olamayacağının altını çizen Dilber, “Bunun bir süreci vardır, bir geçmişi vardır. Yoksa herkes sporcu hayatını bitirir, formayı oraya bırakır, gelir takımın başına bu olmaz. Dünyanın hiçbir tarafında bu olmuyor. İnsanlar her gün o pro lisansa çıkmak için süreyi uzatıyorlar, daha fazla bilgi yerleştiriyorlar. O insanlar daha fazla insanların yanında çalışarak o hedeflere varmak istiyorlar. Yani hemen damdan düşer gibi gelip de takımların başına geçtiği zaman belki kısa süreli bir şey yapabilirsin ama sonu hüsran olur. O hüsranla da kaybolup gidersin. Biz temelde lokal dediğimiz derneklerimizde daha çok gençler ve amatörlerle uğraştığımız için oraya da her şeyden evvel futbolun efendiliğini, futbolun centilmenliğini, futbolun arkadaşlığını, futbolun güzelliğini sunmak zorundayız. Yukarıda belki istemediğimiz, düşünmediğimiz bize kötü örnekler olabilir. Her zaman söylüyorum sahanın içindeki çirkinlikleri nasıl önleriz diye. Yani öyle maçlar seyrediyoruz ki kıvranan oyuncular, vakit geçiren oyuncular görüyoruz. Bunlara asla ve asla alt yaşlarda menfaat için, kazanmak için vakit geçirmek adına herhangi birşey yaptırmayın” şeklinde konuştu.

“FUTBOLU BİTİRMEYELİM”

Çocuklara kötü örneklerin alıştırılmaması gerektiğini vurgulayan Dilber, “İşte bir kesim balıkları bitirdik diyor, bir kesim tarım bitti diyor. Bizde futbolu bitirmeyelim. Yani bütün sahanın içindeki çirkinlikleri getirerek, geleceğe futbol adına kötü tohumlar ekmeyelim. Bizim yapacağımız iş, bizden sonra gelecek insanlara iyi futbol bırakmamız olacaktır. Çirkinliği bırakmamamız lazım. Eğer çirkinliklerde yapıyorsak hep beraber o zaman biteriz. Çirkin bir adamın halen peşinden gidiyorsak oda kötüdür. Çirkinliği, kötülüğü yok etmek için uğraşın. Bunun kavgasını vermesek inanın kötü olur. Dernekse dernek yok olur, futbolsa futbol yok olur, ülkeyse ülke yok olur. Biz kavgamızı güzelliklerden yana kullanmamız lazım. Biz kötünün karşısına çıkmamız lazım. Siz kötünün karşısına çıkmazsanız o kötü sizi de yutar. Onun için hep beraber birlik olarak da futbol ne emrediyorsa o güzellikleri yapalım. İngiltere’de futbol izlerken hayran kalıyoruz. Peki biz bunu ülkemizde neden yapmayalım. Bunu yapmak inanın bizlerin elinde. Topun ve çocuğun olduğu her yere giderken o ahlakı götürmeliyiz. Eğer o ahlakı götürmezsek futbolu çökertiriz. Biz gençlerimize, çocuklarımıza bu bilinci yerleştirmeliyiz. Biz hayatımız için bu süreci, kavgayı vermek zorundayız. Vermesek kaybolup, gideriz. Kanser dediğimiz şey hücrenin büyümesi. O büyüdü mü insan ölüyor. Kötülüğü de vücudumuzda büyütürsek bizi yok eder” ifadelerini kullandı.

TÜFAD Mersin Şube Başkanı Mesut Bilir ise seminere 270 antrenörü katıldığını belirterek, eğitimlerin faydalı olacağına inandıklarını söyledi. Konuşmaların ardından eğitmenler tarafından, antrenörlere seminer verildi.
Okunma Sayısı: 2242

Bu Habere Yorum Yap


Habere Yapılan Toplam 0 Yorumu Göster

Benzer Haberler

3000 Çocuğumuz Milli Takım Antrenörleri Tarafından İzlendi

 TFF-TÜFAD Ortak projelerinden olan 1999-2000-2001 doğumlu futbolcu seçmeleri TÜFAD Şubeleri organizasyonunda başarıyla gerçekleşti.26 Ağustos 2014-11 Eylül 2014 tarihleri arasında yapıl..  »»

Antrenör Kurs Başvuru Sistemi Açıldı

 Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) Resmi internet sitesinden yapılan açıklama aşağıdadır.

Başsağlığı

 Trabzonspor Kulübü kurucularından ve ilk başkanı olan Ali Osman Ulusoy un vefatını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

3000 Çocuğumuz Milli Takım Antrenörleri Tarafından İzlendi

 TFF-TÜFAD Ortak projelerinden olan 1999-2000-2001 doğumlu futbolcu seçmeleri TÜFAD Şubeleri organizasyonunda başarıyla gerçekleşti.26 Ağustos 2014-11 Eylül 2014 tarihleri arasında yapıl..  »»
Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği
Web Sayfamızı Nasıl Buldunuz ? 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği'ne aittir.